Cool!
GİRİŞ YAP

Kendi ismini unut ama Su içmeyi asla !

Tarih : 23-10-2015

Kendi ismini unut ama Su içmeyi asla !

Ben Emre Tuyuran. Hayatını spora vermiş bir adamın oğluyum. Ben de sporcuyum ve doğaya aşığım. Sizlerle sağlıklı yaşamın öneminden ve sporla ilgili tecrübelerimden bahsedeceğim. 

Kendi isminizi unutun demiyorum tabiki , bu dikkatinizi çekmek için yazdığım bir başlık. Yaptığınız spor ve sağlıklı beslenme ile isminizi unutmanız zaten mümkün olmayacaktır. :)

Vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz ancak buna ne kadar dikkat ediyoruz ? Yaz dönemlerinde artan hava sıcaklıklarıyla , vücut ısısının artmasıyla günlük su ihtiyacımız normal değerlerin üzerine çıkar ancak bu sadece yazın değil , kışın da dikkat etmemiz gereken bir durumdur. Yaş , cinsiyet , kilo , ortam sıcaklığı , boy ve fiziksel aktivitelerinize göre değişkenlik gösterir.

İnsan vücudundan kanda 92% , kemiklerde 75% , beyin ve kaslarda u su bulunmaktadır. Hücrelerimizin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi, vücudun ısı dengelemesi , kas sisteminin doğru şekilde çalışması sıvı alımıyla doğru orantılıdır.

Sağlıklı bir insanın günlük ortalam 8-9 bardak su içmesi önerilir. Bunu küçük bir hesaplama ile öğrenebilirsiniz.  Bu miktar, kilonuzun 3% 'üne yakın olmalıdır.

100 kilo bir insanın en az 3 litre , 50 kilo bir insanın en 1,5 litre su tüketmesi gerekmektedir. Kendi su ihtiyacınızı 0.03 ile çarparak hesaplayabilirsiniz.

Egzersiz yapanlarda ise bu miktar biraz daha fazla olmalıdır. Antreman sırasında oluşan kas yorgunlukları ve vücut ısısındaki artış , terleme ile birlikte sıvı ihtiyacını arttırır. Özellikle antreman öncesinde ve sonrasında alınan suyun kıymetini bilin.

 

Sonuç olarak , yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizde su gerçekten önemlidir. Neden az su içiyorsunuz ? Su yerine siz de çay ya da meşrubat mı içenlerdensiniz ? Eğer siz de unutanlardansanız , kendinize suyu hatırlatın. Ofiste masanızda, arabanızda , sporda yanınızda mutlaka su bulundurun. Gördükçe susayacak ve içme ihtiyacı duyacaksınız.

Herkese sağlıklı ve spor dolu günler dilerim.